1 ) چمن های فوتبال و فوتسال : بالاترین مرجع جهت استاندارد چمن های فوتبالی فیفاست دو مرحله استاندارد جهت چمن های فوتبالی وجود دارد:
 الف ) مواد اولیه مانند نخ برای تائیدیه ها در این مرحله چند آزمایشگاه مانند LABO SPORT و  ISA که آزمایشگاههای مورد تائید فیفا هستند و مواد اولیه تولید جهت دریافت استاندارد توسط این آزمایشگاهها ارزیابی فنی شده سپس با دریافت گواهی از این مراجع چمن با استفاده از این مواد دارای استاندارد تولید می گردد .
ب ) گواهینامه های تک ستاره و دوستاره : پس از تولید چمن از مواد اولیه دارای استانداردهای ذکر شده چمن مصنوعی که در زمین فوتبال نصب گردیده از سوی نمایندگان فیفا بررسی و گواهینامه برگزاری مسابقات به صورت کشوری ، ملی و یا بین المللی جهت مسابقاتی مانند جام جهانی صادر می گردد جهت این موضوع شرایط زیرسازی زمین ، نحوه نصب ، مواد مورد استفاده جهت نصب و سایر امکانات موجود استادیومی مانند نور ، صندلی تماشاگران و غیره مورد بررسی و گواهی مربوطه جهت استادیوم با قابلیت برگزاری مسابقه با زمان خاص صادر می گردد که این گواهی قابل تمدید است .

2 ) چمن های هاکی ، بالاترین مرجع جهت این موضوع FIH  یا فدراسیون جهانی هاکی می باشد جهت این ورزش استاندارد محصول تولیدی نهائی به آزمایشگاههای مورد تائید ارسال می شوند سپس فدراسیون جهانی محصول تولیدی هر کارخانه را بسته به نام نوع و ارتفاع محصول استاندارد تشخیص داده و جهت مدت زمانی معین اجازه استفاده از این محصولات را جهت زمین های استاندارد هاکی به مصرف کنندگان می دهد .
3 ) سایر انواع چمن ها بسته به نوع و کیفیت شامل استاندارد خاص با گواهی نامه بین المللی مطرحی نمی باشد از این رو استاندارد آن تنها می تواند بر اساس نیازبازار و اداره استاندارد هر کشور بررسی تا از جهت مواد مضر و یا سایر ترکیبات دارای استاندارد مصرف برای موارد ورزشی یا تزئینی باشد .

دستورالعمل نگهداري:
مورد يك: حفاظتهاي روزمره
1-1 فعاليتهاي قابل انجام
2-1 ممنوعيتهاي زمين
3-1 نوع كفشها
4-1 انتقال زباله ها
مورد دو: حفاظت از لحاظ علفهاي هرز و زدودن لك و رنگها
1- 2 از بين بردن علفهاي هرز
2-2 از بين بردن لكها
مورد سه: سطح زمين
1-3 هم سطح نگه داشتن زمين
مورد چهار: آبياري
مورد پنج: شرايط آب و هوايي
1-5 زدودن برف
2-5 وسايل زدودن برف
مورد شش: ماشين آلات قابل استفاده روي زمين
مورد هفت: تميز كردن زمين
دستورالعمل نگهداري سيستمهاي چمن مصنوعي
با تشكر از شما براي خريد يك سيستم زمين چمن مصنوعي مدرن، ما به زمينهاي چمن خود مي باليم و معتقديم كه شما هم با ما هم عقيده خواهيد شد و بازيكنان شما هم هنگام بازي روي چمن، حسي تازه را تجربه خواهند كرد. اين زمين چمن نسل سوم از چمنهاي مصنوعي است و نسبت به نسلهاي قبل، داراي كيفيت و برتري مي باشد.
فيبرهاي اين چمن بسيار مطمئن، مقاوم، ضربه پذير و مستحكم هستند و مدت زمان طولاني قابليت استفاده دارند. اما براي استفاده بهينه از چمن مصنوعي لازم است به شيوه هاي نگهداري از آن توجه خاص داشته باشيم.
در ادامه روشهاي نگهداري به روش دستي را كه بسيار سهل و كم هزينه مي باشد را بيان نموده، ليكن زمين چمن شما بايد در بهترين شرايط نگهداري شود و اگر تمام نكات و ويژگيهاي حفاظتي را به كار بريد، زمين شما براي مدتهاي طولاني قابليت استفاده خواهد داشت.
مورد يك: حفاظت هاي روزمره
1-1         فعاليتهاي قابل انجام
زمين چمن شما براي فعاليتهاي زير در نظر گرفته شده است:
فوتبال حرفه اي- بيسبال- سافت بال- هاكي- لاكراس- راگبي- فعاليت هاي فيزيكي- آموزشهاي بدني- پياده روي و تمرينات سبك
2-1 ممنوعيتهاي زمين
زمين شما بايد عاري از شيشه، سيگار، برگ، كاغذ، زباله ها و هر گونه شيء نوك تيزي باشد كه امكان صدمه زدن به زمين و بازيكنان را دارد. ضروري است در زمين استعمال دخانيات ممنوع باشد.
3-1نوع كفشها
ترجيحاً از كفشهاي ميخ دار(استوك دار) مخصوص چمن مصنوعي استفاده شود.
4-1 انتقال زباله ها
نخاله ها و زباله ها ي موجود در زمين بايد هر چه سريعتر از زمين خارج شوند. از نظر اقتصادي استفاده از جاروهاي معمولي مي تواند براي تميز كردن نخاله هاي سطحي، مقرون به صرفه باشد.
مورد دو: حفاظت از لحاظ علفهاي هرز
1-2          از بين بردن علفهاي هرز
چمن هاي مصنوعي بسيار شبيه چمنهاي طبيعي هستند و ممكن است مانند آنها عمل كنند، به اين طريق كه علفهاي هرز بين آنها رشد كنند. اگرچه نگهداري در شرايط عادي و آب و هواي خشك اين امكان را به صفر مي رساند، ليكن در صورت رشد آنها بايد از علف كشهاي (Round Up) استفاده شود كه اثر منفي روي چمن و رنگ آن نداشته باشد.
موارد زير سبب رشد علفهاي هرز و حتي جلبكها در سطح چمن مي شود:
•    چمن براي مدت طولاني شن كشي و آراسته نشود.
•    چمن كاملاً در سايه قرار گرفته و براي مدت طولاني به آن رسيدگي نشود.
•    اگر سطح چمن، با فرشهاي پرز دار پوشيده باشد و براي مدت طولا ني تحت مراقبت قرار نگيرد
•    وجود رطوبت كافي براي رشد علفها.
تمام اين اتفاقات يعني رشد علفها موقعي رخ مي دهد كه سطح زمين براي مدت طولاني رسيدگي نشود.
2-2 از بين بردن لكه ها
•    لكه هاي چربي
با جذب كننده هاي چربي از بين خواهند رفت. پاك كننده هاي غبار نيز در اين مورد كمك كننده است. لكه هاي روغني اگر به سرعت تميز شوند با اين پاك كننده ها از بين مي روند.
•    صمغ(آدامس)
اين نوع مواد چسبنده را به راحتي ميتوان با استفاده از پاك كننده هاي صمغ برطرف كرد.
•    مايعات
آنزيمهاي Kleen Kill را ميتوان براي پاك كردن مايعاتي مانند خون يا استفراغ به كار برد. ساختار اين آنزيمها متفاوت از ميكروب كشهاي موجود مي باشد و بيشتر خاصيت آنتي باكتريایی دارند و محيط ميزباني باكتريها را از بين مي برند. اين آنزيمها ،كاملاً ايمن بوده و به محيط آسيب وارد نمي سازند، لذا فقط طبق دستور مصرف استفاده شود و نه بيشتر.
مورد سه: سطح زمين
1-3          هم سطح نگه داشتن زمين
آرايش هر روزه زمين، شما را از هم سطح بودن آن مطمئن مي سازد. استفاده زياد از زمين هم سطحي آن را از بين مي برد. اين مساله بيشتر در قسمت پنالتي ، كرنر و مركز زمين اتفاق مي افتد. قبل از انجام هم سطحي، از خشك بودن زمين مطمئن شويد .
•    استفاده از شن كش مناسب كه روي چمن كشيده شود.
•    توسط يك شن كش سعي كنيد چمن را افشان كنيد.
•    روش دوم را تكرار كنيد تا اطمينان حاصل كنيد چمن به حالت اوليه بازگشته است. استفاده از كمي آب مي تواند الكتريسيته ايجاد شده را از بين ببرد.
مورد چهار: آبياري زمين
ممكن است موضوع آبياري سطح چمن مصنوعي عجيب به نظر برسد چرا كه چمن مصنوعي رشد نمي كند اما بايد بدانيم كه:
•    اين عمل موجب بهداشت محيط مي شود
•    الياف را نرم مي كند
•    الكتريسيته ايجاد شده را از بين مي برد
•    باعث شستن گرد و غبار از سطح نخهاي چمن گرديده و موجب شادابي در رنگ چمن خواهد شد
•    در فصول گرم سال زمين را خنك مي كند
•    مواد ريزشي را در جاي خود تثبيت مي كند و از جابه جايي آنها جلوگيري مي كند.اين كار  موجب عملكرد بهتر زمين مي شود
مورد پنج: شرايط آب و هوايي
1-5 زدودن برف
برف و يخ نمي تواند اثري روي سطح چمن داشته باشد. با اين حال سطح چمن تحت شرايط اقليمي مثل پائين بودن دما يخ مي زند، لذا محصولات زير ميتواند در اين خصوص به شما كمك كند:
•    كلوريد كلسيم ضد فرسايش
اين محصول را در كيسه هاي 20 تا 40 كيلو گرمي ميتوان تهيه كرد. اين محصول در اشكال گلوله اي يا پوسته اي نيز موجود است و براي از بين بردن يخ و برف در دماي زير 20 درجه فارنهايت به كار مي رود.
•    كلوريد كلسيم 30%
•    استعمال اوره به دليل آسيب رساندن به محيط زيست توصيه نمي شود.
•    استعمال كلوريد منيزيم نيز توصيه نمي شود.
2-5 وسايل زدودن برف
•    زدودن برف ميتواند توسط پاروهاي معمولي كه به سطح چمن آسيب نرساند صورت گيرد. البته كناره هاي آن بايد با لاستيك مخصوصي پوشيده شود.
تذكر: ‌استفاده از كاورهاي سنگين همچون برزنت و الياف مشابه كه قابليت جذب آب را نيز داشته باشند مطلقاً ممنوع، چرا كه باعث شكستگي زودرس چمن مي گردد.
مورد شش: ماشين آلات قابل استفاده روي زمين
زمين طوري طراحي شده كه از ماشين آلاتي بايد استفاده شود كه آسيبي به آن وارد نشود.
•    زمين شما ميتواند حداكثر 50 پوند در هر متر را تحمل نمايد
•    تنها ماشين آلاتي كه مجهز به لاستيكهاي مخصوص چمن با وزني كمتر از 5/2 تن، مي توانند روي آن حركت كنند.
•    از چرخشهاي ناگهاني خودداري شود.
•    با سرعت پائين حركت كنيد.
•    از ترمزهاي ناگهاني خودداري شود.
•    از سرعت ماشين آلات خودداري شود.
•    چرخها عاري از هر گونه آلودگيهايي مانند گل باشد.
•    قبل از استفاده ،ماشين آلات مخصوص بايد از لحاظ هر گونه نشت روغن بررسي شوند.
•    ماشينهاي مخصوص نبايد روي زمين شيار ايجاد كنند.
•    بعد از هر بار استفاده از ماشين آلات مخصوص ، زمين را چك كنيد.
مورد هفت: تميز كردن زمين
كفشهاي گلي و كثيف ،مي تواند خاك و آلودگي را وارد چمن كند. به همين دليل توصيه مي شود بازيكنان قبل از ورود به چمن، كف كفش خود را تميز كنند.
اين كار با استفاده از برس هاي ويژه ميسر مي شود. اين برسها كف كفش را  از تمام جهات از خاك و گل پاك مي كند.

به جهت برخورداري از بالاترين كيفيت در چمن مصنوعي شركت چمن گستر سروش بهره گيري ازهمکاران حرفه ای خود با پيشرفته ترين سيستم هاي نصب در دنيا را در برنامه خود قرار داده است كه خود مكمل كيفيت چمن مورد استفاده و طول عمر بيشتر آن مي باشد.
همکاران ما در خانواده چمنهاي فوتبالي خود جهت اتصال رولها از سيستم تخصصي دوخت A2200 استفاده مي نمايد تا زميني يكپارچه با بالاترين استحكام و به دور از هر گونه برآمدگي و فرورفتگي حاصل شود، جهت خط كشي ضمن تافت خطوط طولی از پايل چمن بر روي Backing خطوط ديگر از سيستم هاينيگر با خالي كردن جاهاي خطوط و عدم برش زيره چمن (Backing) كمترين امكان صدمه ديدگي براي بازيكنان و بالاترين استحكام و طول عمر را در چمن به وجود مي آورد و به جهت پاشش صحيح مواد كه نقش موثري در صدمه ديدگي مچ و زانوي پاي بازيكنان دارد، سيستمهاي مكانيزه سروش با پاشش يكنواخت و برس رگلاژ در كليه مراحل و تركيب اختلاط صحيح گرانول و شن مورد نياز را ايجاد مي نمايد.
لازم به ذكر است متخصصين همکار ما كليه سيستمهاي فوق را تحت نظارت كارشناسان جهاني آموزش ديده و به صورت كاملاً حرفه اي اجرا مي نمايد.
يادآور مي شود كه نخ به كار رفته توسط اين همکاران در سيستم دوخت 100% آلماني با عمر مفيد بيش از 20 سال مي باشد و نيز چسبهاي به كار رفته از مرغوب ترين چسبهاي دو جزيي مي باشد.
مواد ريزشي داخل چمن مصنوعي Rubber & Sandfilled

 شن:
شن مورد استفاده بين 400 تا 850 ميكرون بوده و گرددانگي آن بالاتر از 90% بوده تا كمترين صدمه را به بدن بازيكنان و الياف چمن وارد ساخته و خلوص سيليس آن به بالاي 80% مي رسد و میتواندداراي گواهينامه بين المللي باشد.
گرانول:
خرده لاستيكي مورد استفاده در رنج سایز1تا4 ،بدون گرده و با كمترين بو و تلورانس در سايز بوده و رفلكس آن بسيار مناسب است.

زیر مجموعه ها